Bez szachownicy nie ma zabawy - plansza do szachów najważniejszym elementem gry

0

Każdy, kto gra w szachy wie, że bez planszy nie ma rozgrywki. Wszyscy, którzy grają zawodowo bądź dopiero uczą się sztuki Królewskiej Gry, potrzebują swojej planszy, na której mogą doskonalić szachowe umiejętności. Jak wygląda profesjonalna szachowa plansza, z czego jest wykonana i czym się charakteryzuje? Jedno jest wiadome - dużą rolę odgrywa w szachach kolorystyka - jednak jakie to ma naprawdę znaczenie?

Czym się charakteryzuje plansza do szachów?

Choć na pierwszy rzut oka każda jest inna, szachownica ma swoje określone nieodłączne standardy. Gdyby nie tych kilka ważnych elementów plansza do szachów nie byłaby tak kultowym, niesamowitym artefaktem. Typowa szachownica nie zmieniła się od wielu wieków. Składa się ona z aż sześćdziesięciu czterech równych, kwadratowych pól. Rzędy oznaczone zostały cyframi od jeden do osiem, natomiast kolumny literami od “A” do “H”. Oznaczenia pozwalają nie tylko na rozmieszczenie figur przeciwników w dwóch identycznych konfiguracjach, ale dają możliwość strategicznego planowania ruchów i wymyślania sekwencji pole po polu.

Rodzaje materiałów, z których można wykonać szachownicę 

Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju planszy do szachów szukasz. Oferta sklepów, takich jak choćby Zegaryszachowe.pl jest tak różnorodna, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Nawet najbardziej wyrafinowani poszukiwacze znajdą taką planszę, która będzie odpowiadać im wymaganiom. Najpopularniejszym surowcem do wykonania planszy jest drewno, między innymi: brzoza, klon, jesion, a także orzech włoski. Jednak materiałów, z których można wykonać planszę, jest znacznie więcej. Oto lista najbardziej cieszących się największą popularnością:

-plastik,

-tektura,

-tkanina,

-kamień (jako kamienny stół ogrodowy z wykutą na nim planszą do szachów).

Kolorystyka planszy i rekomendacje ekspertów

Czy patrząc na planszę szachową, pomyślałbyś kiedykolwiek, że jej kolorystyka ma ogromne znaczenie w grze? Wszyscy wiedzą, że plansza szachowa składa się z dwóch odcieni kolorystycznych - jasnego i ciemnego. Najpopularniejszymi kolorami wśród plansz szachowych są brązowy i zielony zestawione z takimi barwami, jak jasno-orzechowy, kremowy, jasnożółty oraz kość słoniowa. Czytając wszystkie odcienie, zadałeś sobie w myślach pytanie “A gdzie czerń i biel, które tak kojarzą się z szachownicą?” Według ekspertów ludzki wzrok po dłuższym czasie patrzenia w kontrast między białym a czarnym niezwykle się męczy, sprada również koncentracja, która jest niezbędna, szczególnie podczas szachowych turniejów. Dlatego, w trosce o Twój wzrok, najbardziej rekomendowane są kolory nieco bardziej do siebie zbliżone, a także delikatnie “przybrudzone: jasne barwy zestawione z umiarkowanie ciemnymi polami.

Komentarze do wpisu (0)

Sonda
Najlepsza książka do nauki szachów?
Produkt dnia
Szachy Olimpijskie Średnie
Szachy Olimpijskie Średnie

120,00 zł

szt.
Zegar Szachowy DGT 2010
Zegar Szachowy DGT 2010

229,90 zł

szt.
Zegar Szachowy DGT 3000
Zegar Szachowy DGT 3000

310,00 zł

szt.
Zegar Szachowy DGT 1001 Czarny
Zegar Szachowy DGT 1001 Czarny

99,00 zł

Blog kategorie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl