Viewing Options
Price
  • from
    to

ZEGARY SZACHOWE

Zegar szachowy służy do odmierzania czasu podczas gry w szachy, ale z powodzeniem może zostać zastosowany również do innych gier planszowych takich jak warcaby, scrabble, go. Elektroniczne zegary szachowe, dzięki większym możliwościom technicznym stopniowo wypierają z salonów szachowych zegary szachowe mechaniczne (analogowe). Oferujemy Państwu szeroki wybór zegarów szachowych renomowanej firmy DGT. 

Wybieramy zegar szachowy

Wybór zegara szachowego, dla osób nie będących szachistami nie jest łatwą sprawą. Bardzo często rodzice planują zakup zegara szachowego z przeznaczeniem na prezent dla swojego dziecka nie wiedząc jakimi kryteriami powinni się kierować. Na rynku znajduje się wiele produktów i wybór odpowiedniego może przyprawić laika szachowego, jak i również szachistów amatorów o ból głowy.

Przy zakupie zegara szachowego rozważcie następujące elementy: przeznaczenie zegara szachowego, wiek potencjalnego użytkownika, rodzaj zegara szachowego (elektroniczny czy mechaniczny) oraz cenę.

Przeznaczenie zegara szachowego?

Po pierwsze zastanówmy się, gdzie będzie wykorzystywany nasz zegar szachowy. Kluby szachowe dysponują profesjonalnym sprzętem do rozgrywania turniejów szachowych (osobiście pamiętam czasy kiedy wymogiem udziału w turnieju szachowym było przyniesienie zegara szachowego – „białe stawiają zegar”:), więc zazwyczaj wybrany przez nas zegar szachowy będzie służył do rozgrywania partii towarzyskich lub treningu szachowego i nie musi posiadać zaawansowanych funkcji dodawania czasu, więc idealną propozycją pod względem stosunku jakości do ceny wydaje się być model DGT 1001. Zegar szachowy DGT 1001, ma jeszcze niewątpliwie jedną zaletę – rozmiar, można go spakować do bagażu i  zabrać na zawody szachowe.  Jeżeli jednak zegar szachowy będzie udostępniany do rozgrywania turnieju szachowego warto uwzględnić, to przy zakupie i zastanowić się nad modelem DGT Easy PLUS lub najczęściej spotykanym na zawodach szachowych, oficjalnym zegarem szachowym FIDE DGT 2010. Najbardziej zaawansowanym modelem w naszej ofercie jest DGT 3000, który można podłączyć do szachownicy elektronicznej i przeprowadzać transmisję partii szachowej.

Mechaniczny czy elektroniczny zegar szachowy?

Współcześnie na zawodach sportowych, królują zegary szachowe elektroniczne. Ewolucja szachów zmierzająca w kierunku przyśpieszania gry i zwiększania widowiskowości powoduje, że w turniejach szachowych dość często obowiązuje tempo gry z dodawaniem czasu po wykonaniu posunięcia, takim wymaganiom jest w stanie sprostać tylko i wyłącznie zegar szachowy elektroniczny. Zegary szachowe mechaniczne mają również wiele zalet, pozwalają na naukę najmłodszym szachistom rozpoznawania czasu, w trakcie partii błyskawicznej uderzenie w dźwignię zegara mechanicznego zwiększa poziom adrenaliny w trakcie partii. Zegar szachowy mechaniczny HETMAN w naszej ofercie jest produkowany w Polsce, więc traktuję to również jako zaletę. Tym niemniej naszą rekomendację jest zakup zegara szachowego elektronicznego.

Funkcjonalność

Zegar szachowy ma swoją podstawową funkcję odmierza czas :)niewielka filozofia, jednak oferowane modele różnią się znacząco  funkcjonalnością. DGT 3000 oprócz posiadania zaawansowanych opcji czasowych oferuje również możliwość podłączenia do szachownic elektronicznych i transmisję partii szachowej. DGT 2010 jest oficjalnym zegarem szachowym FIDE i ma wbudowane 34 opcje czasowe, więc wyżej wymienione modele to najwyższa liga. DGT Easy Plus oraz DGT 1001 to oferta przeznaczona dla klubów szachowych i szkół do celów rozgrywania partii treningowych, tym niemniej można je wykorzystywać w zawodach z mniej wymagającym tempem rozgrywania.

Wiek użytkownika

Dla osób starszych polecamy modele zegarów szachowych z większymi wyświetlaczami i te o większych rozmiarach, lub zegar szachowy mechaniczny. Większy wyświetlacz ułatwia korzystanie z zegara – w naszej ofercie należało by wyróżnić DGT 3000, który ma bardzo czytelny i przejrzysty wyświetlacz. Przyzwyczajenie może być w przypadku niektórych osób starszych zachętą do rozważenia zakupu zegara szachowego mechanicznego. Osobom najmłodszym i tym w średnim wieku polecamy zegar DGT 1001 lub DGT 2010.

Cena zegara szachowego?

Cena zegara szachowego jest ważnym kryterium, jednak naszym zdaniem nie najważniejszym. Zakup zegara szachowego jest zakupem na lata, w związku z czym warto czasami zainwestować więcej – oczywiście w ramach wybranego modelu zegara szachowego porównujcie ceny, korzystajcie z porównywarek cenowych i szukajcie najlepszej oferty na rynku. Unikajcie ofert hurtowni sportowych, sprowadzających masowo produkty, nie najwyższej jakości w pozornie niskiej cenie. Marka DGT i doświadczenie na rynku gwarantuje odpowiedni poziom jakości produktu. Wydatek kilkudziesięciu złotych nie powinien przesądzać o naszej decyzji, tym bardziej że powinniśmy rozłożyć go na kilka lat.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i kierowania się wskazówkami z naszego artykułu, w każdym razie chętnie służymy pomocą. 

CHESS CLOCKS

ZEGAR SZACHOWY DGT 1001 Czarny ZEGAR SZACHOWY DGT 1001 Czarny
Price:

€28.29

check more
ZEGAR SZACHOWY DGT Easy Plus ZEGAR SZACHOWY DGT Easy Plus
Price:

€41.43

check more
ZEGAR SZACHOWY DGT 1001 Biały ZEGAR SZACHOWY DGT 1001 Biały
Price:

€28.29

check more
ZEGAR SZACHOWY DGT 3000 ZEGAR SZACHOWY DGT 3000
Price:

€88.57

szt.
check more
ZEGAR SZACHOWY DGT 3000 (1) ZEGAR SZACHOWY DGT 3000 (1)
Price:

€80.00

check more
ZEGAR SZACHOWY DGT 3000 (1) ZEGAR SZACHOWY DGT 3000 (1)
Price:

€85.43

szt.
check more
ZEGAR SZACHOWY DGT Easy Crimson Cruz ZEGAR SZACHOWY DGT Easy Crimson Cruz
Price:

€32.86

check more
ZEGAR SZACHOWY DGT 3000
ZEGAR SZACHOWY DGT 3000

€88.57

szt.
ZEGAR SZACHOWY DGT 2010
ZEGAR SZACHOWY DGT 2010

€65.69

szt.
ZEGAR SZACHOWY DGT 1001 Biały
ZEGAR SZACHOWY DGT 1001 Biały

€28.29

ZEGAR SZACHOWY DGT 1001 Czarny
ZEGAR SZACHOWY DGT 1001 Czarny

€28.29

up
Shop is in view mode
View full version of the site
Sklep internetowy Shoper.pl