Promocje
Zegar Szachowy DGT 2500
Zegar Szachowy DGT 2500

265,00 zł

Cena regularna: 299,00 zł

Najniższa cena: 265,00 zł
szt.
Zegar Szachowy DGT 3000
Zegar Szachowy DGT 3000

270,00 zł

Cena regularna: 310,00 zł

Najniższa cena: 285,00 zł
szt.
Sprawdź Się w Końcówkach Taktycznych
Sprawdź Się w Końcówkach Taktycznych

21,60 zł

Cena regularna: 27,00 zł

Najniższa cena: 27,00 zł
szt.
Tajemnice pionków
Tajemnice pionków

13,60 zł

Cena regularna: 17,00 zł

Najniższa cena: 17,00 zł
szt.
Międzynarodowy Turniej Arcymistrzów Neuhausen - Zurych 1953
Międzynarodowy Turniej Arcymistrzów Neuhausen - Zurych 1953

49,90 zł

Cena regularna: 99,90 zł

Najniższa cena: 49,90 zł
szt.

Kto wymyślił szachy – krótka historia i ciekawostki dotyczące tej wyjątkowej gry!

0

Szachy to gra, która od wieków cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Doskonale wpływa na rozwój i zapewnia rewelacyjną gimnastykę umysłu. Angażuje osoby niemal w każdym wieku i dostarcza masę satysfakcji. Zastanawiasz się, kto wymyślił szachy? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Kto wymyślił szachy?

Za ojczyznę szachów uważa się Indie. Już w latach 70’ VI wieku naszej ery grano tam w tak zwaną czaturangę. Niestety, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kto wymyślił szachy, ponieważ badacze nie dotarli do takiej informacji. Wiadomo jednak, że ówczesna gra ewoluowała po zajęciu Persji przez Arabów. Wspomina się także, że swój wkład w rozwój szachów mają Chiny.

Pierwsze szachy, czyli arabski szatrandż

Na przestrzeni lat szachy przechodziły kolejne ewolucje. Pierwszą grą, która zaczęła przypominać obecnie rozgrywane partie, był arabski szatrandż. Ten, kto wymyślił szachy w takiej odsłonie, zrezygnował z wykorzystywanej wcześniej kostki. Ówczesne zestawy obejmowały między innymi kwadratową deskę i 32 bierki, takie jak rydwan, żołnierz, szach, doradca, koń i słoń.

Szachy europejskie

Arabskie szachy dotarły do Europy około VIII-IX wieku. W tym okresie rozpowszechniły się głównie w Hiszpanii, Francji i we Włoszech. Kolejno dotarły do Anglii, Rosji, Skandynawii i Niemiec. Trudno określić, kto wymyślił szachy w wersji europejskiej, wiadomo jednak, że gra przeszła szereg transformacji. Przede wszystkim zmieniono zasady, określono odmienne reguły poruszania się bierek i dopracowano kształt figur. Około XVI wieku włoscy szachiści wprowadzili modyfikacje, polegające na rozszerzeniu poruszania się gońca i hetmana. Ten zabieg sprawił, że rozgrywka stała się bardziej dynamiczna. W tym okresie do szachów wprowadzono także roszadę.

Polska historia szachów

Szachy dotarły do Polski około XII wieku podczas panowania Bolesława Krzywoustego. Prawdopodobnie stało się to za sprawą Czechów, Rusi Kijowskiej i morskich szlaków handlowych. Początkowo rozgrywki odbywały się głównie na dworze królewskim. Z czasem szlachetna gra nabrała wymiaru kultowego. Choć ciężko określić, kto wymyślił szachy w rodzimym wydaniu, to jako jeden z pierwszych wspomina o nich Jan Kochanowski. W komediowym poemacie podkreśla on, że jest to królewska gra, w którą z chęcią angażuje się również szlachta i mieszczanie.

Kto wymyślił szachy w formie turniejowej?

Pierwsze rozgrywki szachowe odbyły się na dworze króla Hiszpanii Filipa II. To wydarzenie miało miejsce w 1575 roku w Madrycie. Choć nie wiadomo, kto wymyślił szachy w takiej formule, to wśród nazwisk osób odpowiedzialnych za ich wysoki poziom wymienia się Ruya Lopeza, Alessandro Salvio i Gioachino Greco. To właśnie w tym okresie powstały pierwsze szachowe podręczniki, a same rozgrywki zaczęły wzbudzać zainteresowanie społeczne.

Komentarze do wpisu (0)

Sonda
Najlepsza książka do nauki szachów?
Produkt dnia
Szachy Olimpijskie Średnie
Szachy Olimpijskie Średnie

120,00 zł

szt.
Zegar Szachowy DGT 2010
Zegar Szachowy DGT 2010

229,90 zł

szt.
Zegar Szachowy DGT 3000
Zegar Szachowy DGT 3000

270,00 zł

Cena regularna: 310,00 zł

Najniższa cena: 285,00 zł
szt.
Zegar Szachowy DGT 1001 Czarny
Zegar Szachowy DGT 1001 Czarny

99,00 zł

szt.
Blog kategorie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl