Szachy to wielka przyjemność, rozrywka która uczy myślenia logicznego, koncentracji i planowania. Żeby grać z satysfakcją, warto poznać zasady i próbować, ćwiczyć, sprawdzać się. Podpowiadamy, jak może wyglądać gra w szachy dla początkujących.
Podstawowe zasady gry w szachy obejmuje także przygotowanie do rozrywki, czyli ustawienie szachów. Masz planszę i zestaw bierek? Idealnie, możesz przejść do ćwiczeń!
Drodzy Klienci w dniach 09.06-16.06 przebywamy na urlopie
Możecie w tym czasie kupować, jednak wysyłka towaru może się opóźnić.
Szachy to gra, która od wieków cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Doskonale wpływa na rozwój i zapewnia rewelacyjną gimnastykę umysłu. Angażuje osoby niemal w każdym wieku i dostarcza masę satysfakcji. Zastanawiasz się, kto wymyślił szachy? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!
Szachy to pasjonująca gra, która doskonale wpływa na koncentrację i umiejętność analitycznego myślenia. Choć dla początkujących może wydawać się ona skomplikowana, to wystarczy nieco wprawy i znajomość podstawowych reguł, by rozgrywki zaczęły dostarczać satysfakcji. Jak nauczyć się grać w szachy w domowym zaciszu? Podpowiadamy, na co warto wrócić uwagę!
Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że sportem można nazwać dyscypliny takie jak piłka nożna, lekkoatletyka czy pływanie. Jak postrzegać szachy? Odpowiedź na to pytanie zazwyczaj nie jest już taka oczywista. Czy szachy to sport? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tej wyjątkowej grze!
Wygrana w szachach zależy od wielu czynników. Do najistotniejszych można zaliczyć obraną strategię i umiejętności. Niezwykle ważne są również posunięcia przeciwnika. Doprowadzenie do zwycięstwa może okazać się trudne, szczególnie jeśli masz naprzeciw bardziej doświadczonego szachistę. Jak wygrać w szachy? Sprawdź, co przybliży Cię do triumfu!
Początkowe ustawienie bierek (czyli pionków na szachownicy) jest ściśle określone. Poszczególne figury i piony mają swoje konkretne pozycje wyjściowe. Znajomość zasad ułożenia szachów jest niezbędna do przygotowania rozgrywki. Jak prawidłowo ustawić bierki?
Szachy to pasjonująca gra, która dostarcza rozrywki i stymuluje umysł. Rozgrywka odbywa się według ściśle określonych zasad, które należy poznać przed rozpoczęciem szachowej przygody. Kluczowym aspektem są możliwości przesuwania poszczególnych figur i pionków. Sprawdź, co musisz wiedzieć o ruchach w szachach, zanim przystąpisz do pierwszej rozgrywki!
Poznając podstawowe znaczenie figur umieszczonych na desce, tak naprawdę uczysz się pierwszych reguł, które panują w tej grze. Sama rozgrywka toczy się jednak jeszcze według innych wyznaczników, które koniecznie trzeba poznać, jeśli traktuje się szachy poważnie. Dowiedz się, jakie są istotne zasady gry w szachy?
Zasady gry w szachy mogą nastręczać problemów z ich zrozumieniem, ale tylko do czasu, gdy rozłożysz całość na mniejsze kawałki. Poznając znaczenie każdej z figur występującej na szachownicy z pewnością zrozumiesz, o co w tym wszystkim chodzi. A stąd już niedaleko do emocjonujących partii, które będziesz rozgrywał z najbliższymi. Poznając zasady w rodzinnym gronie, od razu zyskujesz partnerów do gry.
Każdy, kto gra w szachy wie, że bez planszy nie ma rozgrywki. Wszyscy, którzy grają zawodowo bądź dopiero uczą się sztuki Królewskiej Gry, potrzebują swojej planszy, na której mogą doskonalić szachowe umiejętności. Jak wygląda profesjonalna szachowa plansza, z czego jest wykonana i czym się charakteryzuje? Jedno jest wiadome - dużą rolę odgrywa w szachach kolorystyka - jednak jakie to ma naprawdę znaczenie?
Z pewnością większość osób sięgając pamięcią do czasów dzieciństwa, znajdzie taki moment, który rozpamiętuje z uśmiechem. Dla sporej części będzie to czas spędzony u dziadków. We wspomnieniach zawsze łatwo można przywołać jeden szczególny obraz. Ukochany dziadek siedzący w starym, ulubionym fotelu, a obok niego równo rozłożona plansza przepięknych, rzeźbionych, drewnianych szachów. Te z osób, które dziś uchodzą za mistrzów rozgrywek, w dużej mierze zawdzięczają swój talent wielu godzinom nauki tej trudnej sztuki spędzonym ze swoim przodkiem. Jak więc dbałość o detale rzeźbienia figur szachowych potrafi wpływać na rozgrywkę? Co takiego wyjątkowego jest w tym rodzaju wykonania gry? Przeczytaj, aby dowiedzieć się jak przy pomocy, z pozoru, prostej gry zachowasz swoje wspomnienia na dłużej!
Mistrzostwa Polski 2019 roku odbyły się w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych – szachistki i szachiści rywalizowali w imponującej scenerii godnej królewskiej grze. Tytuły Mistrzów zdobyli Iweta Rajlich - 8 tytuł Mistrzyni Polski oraz Kamil Dragun, który w finale zagrał dzięki nominacji Polskiego Związku Szachowego. Imponuje szczególnie wyczyn Iwety Rajlich, która sięgnęła po tytuł ponownie po 7 latach. Gratulujemy!
W ramach KATOWICE CHESS FESTIWAL 2019 rozegrano dwa turnieje kołowe rangi Mistrza Międzynarodowego i Arcymistrzowskiej. Najlepsi z Polaków okazali się Maciej Klekowski (Grupa Arcymistrzowska) i Dawid Czerw, który wypełnił normę na mistrza międzynarodowego. Gratulacje i zapraszamy do zmagań z naszymi kombinacjami!
XXV Olimpiada Młodzieży w Sportach Halowych była równocześnie Mistrzostwami Polski w szachach do lat 12 i 14. Cieszymy się, że przynajmniej w małej części szachy znajdują swoje miejsce na arenach olimpijskich wśród innych dyscyplin sportowych takich jak boks, badminton, judo, piłka siatkowa. Mistrzami Polski w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali: Maria Siekańska (D12), Bartosz Fiszer (C12), Martyna Wikar (D14), Sebastian Półtorak (C14). Gratulujemy Młodym Mistrzom!
Wyobraźmy sobie prawie 2000 osób (904 zawodników w grupie A, 797 zawodników w grupie B, 291 osób w grupie C) grających w szachy w jednym miejscu – tak było w tym roku w niemieckiej miejscowości w Karlsruhe, gdzie rozgrywano kolejną edycję Grenke Open. W turnieju uczestniczyli także Polacy – Patryk Chylewski uzyskał drugą normę na mistrza międzynarodowego.
W tym tygodniu wycinek najciekawszych kombinacji z turnieju Grenke Open 2019.
Najszybsi szachiści Polski
Refleks szachisty jest kolejnym stereotypem. Przeciętny szachista ma niezłe moce obliczeniowe i to działające niezwykle sprawnie i szybko. W trakcie partii błyskawicznej decyzje podejmowane są średnio co 5 – 7 sekund zakładając, że przeciętna partia kończy się po 40 posunięciach i trwa 5 minut. W Katowicach spotkali się najlepsi polscy szachiści, którzy starali się złamać mit refleksu szachisty. Zapraszamy się do zapoznania z wybranymi kombinacjami! Życzymy wszystkim Sympatykom szachów zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
Ze zmiennym szczęściem grają polskie szachistki na rozgrywanych w Turcji (Antalya) Indywidualnych Mistrzostwach Europy Kobiet. Po 3 rundzie najlepsza z Polek zajmuje 44 miejsce Jolanta Zawadzka 2 punkty, Monika Soćko i Joanna Majdan 1,5 pkt. Miejsca Polek są znacznie poniżej rozstawienia w turnieju – liczymy, że kolejna faza turnieju będzie lepsza dla naszych reprezentantek. Na listach startowych możemy znaleźć również Joannę Worek reprezentującą Czechy i Katarzynę Tomę reprezentującą Anglię.
Kibicujmy polskim szachistkom i zmagajmy się z kombinacjami szachowymi!
Pozostajemy na Indywidualnych Mistrzostwach Europy w szachach – liczba rozegranych partii (prawie 2000) powoduje, że liczba ciekawych kombinacji szachowych jest równie imponująca. Brązowy medal GM Kacpra Pioruna to niejedyny sukces Polaków, awans do Pucharu Świata wywalczył GM Mateusz Bartel. A już 10 kwietnia zmagania w Mistrzostwach Europy rozpoczynają Szachistki. Zapraszamy do zmagań z kombinacjami szachowymi i przy okazji do odwiedzania naszej strony!



135,00 zł
Cena regularna:
150,00 zł

229,90 zł

310,00 zł

99,00 zł
