Ruchy w szachach – możliwości poszczególnych figur i pionków

0

Szachy to pasjonująca gra, która dostarcza rozrywki i stymuluje umysł. Rozgrywka odbywa się według ściśle określonych zasad, które należy poznać przed rozpoczęciem szachowej przygody. Kluczowym aspektem są możliwości przesuwania poszczególnych figur i pionków. Sprawdź, co musisz wiedzieć o ruchach w szachach, zanim przystąpisz do pierwszej rozgrywki!

Król

Król to najważniejsza figura. Może być szachowany (zagrożony zbiciem), ale nie może zostać zbity. Jakie ruchy w szachach są dozwolone dla króla? Możesz przesunąć go o jedno pole w pionie, poziomie lub na ukos. Maksymalnie raz podczas rozgrywki król może wykonać specyficzny ruch, zwany roszadą.

Wieża

Wieża ma możliwość poruszania się o dowolną ilość wolnych pól. Przesunięcia muszą odbywać się po linii poziomej lub pionowej. Siła tej figury jest największa pod koniec rozgrywki, kiedy maleje ilość pionków na szachownicy. Wieża porusza się również we wspomnianej roszadzie.

Goniec

Goniec to figura, która może przesuwać się jedynie po przekątnych. Jej ruch w szachach obejmuje dowolną ilość wolnych pól – nie może przeskakiwać innych pionków i figur.

Hetman

Najsilniejszą figurą jest Hetman. Jego ruchy w szachach mogą odbywać się w dowolnym kierunku, po liniach poziomych, pionowych i przekątnych. Możesz przesunąć go o dowolną ilość pól. Rób to z rozwagą, utrata Hetmana zazwyczaj oznacza przegraną!

Skoczek

Przesunięcia skoczka opisuje się jako literę „L” lub cyfrę „7”. Jego ruch w szachach jest dosyć specyficzny. Przemieszczasz go o dwa kolejne pola (na kształt wieży) i kolejno o jedno pole w bok (prostopadłe do wcześniejszego kierunku). Ruch tej figury nie jest blokowany i może ona przeskakiwać inne figury lub pionki.

Pion

Pion może wykonywać najbardziej rozbudowane ruchy w szachach. Możesz przesunąć go o jedno pole do przodu (jeśli jest ono wolne). Wyjątkiem jest sytuacja, w której pion znajduje się w pozycji wyjściowej – wtedy możesz przemieścić go o dwa wolne pola do przodu. Pamiętaj, że nie ma on możliwości poruszania się do tyłu. Co ciekawe, piony jako jedyne biją niezgodnie z obowiązującym je sposobem przemieszczania. Mogą zbić figurę lub inny pion, znajdujący się na ukos przed nimi. W sytuacji, w której tak położone pole jest wolne, nie mogą się tam ruszyć.

Specyficzne ruchy w szachach

W rozgrywce mogą pojawić się również posunięcia specyficzne. Możliwość ich wykonania zależy od przebiegu partii i jest przypisana do poszczególnych figur lub pionów. Specyficzne ruchy w szachach to między innymi roszada, bicie w przelocie czy promocja.

Komentarze do wpisu (0)

Sonda
Najlepsza książka do nauki szachów?
Produkt dnia
Szachy Olimpijskie Średnie
Szachy Olimpijskie Średnie

120,00 zł

szt.
Zegar Szachowy DGT 2010
Zegar Szachowy DGT 2010

229,90 zł

szt.
Zegar Szachowy DGT 3000
Zegar Szachowy DGT 3000

310,00 zł

szt.
Zegar Szachowy DGT 1001 Czarny
Zegar Szachowy DGT 1001 Czarny

99,00 zł

Blog kategorie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl