Zaczynamy grę, czyli jakie jest początkowe ustawienie szachów?

0

Podstawowe zasady gry w szachy obejmuje także przygotowanie do rozrywki, czyli ustawienie szachów. Masz planszę i zestaw bierek? Idealnie, możesz przejść do ćwiczeń!

Nazwy bierek

Prawidłowe ustawienie szachów wymaga znajomości bierek, inaczej określanych jako figury. Mamy dwa komplety bierek, jasne i ciemne, znane jako białe i czarne. Najmniejsze z nich, pionki, są ustawiane w drugim rzędzie od brzegu. Jest ich aż osiem w każdym kolorze. Pozostałe to: dwie wieże, które rzeczywiście przypominają (najczęściej okrągłą) wieżę, dwa skoczki, które są prezentowane w formie głowy konia, a także dwa smukłe gońce. Najbardziej imponujący wygląd mają hetman i król. Hetman jest najsilniejszą figurą, zaś król – najważniejszą.

Ustaw szachownicę

Dla ułatwienia przygotuj sobie szachownicę, bierki białe i czarne osobno. Ustaw szachownicę frontem do siebie i najpierw ustaw szachy po jednej stronie, następnie możesz przekręcić planszę i ułożyć drugą część bierek. Tak jest najłatwiej nie ma możliwości pomylić pozycji kolejnych figur, co czasami się zdarza, na przykład zamienić pozycje króla i hetmana. Jak dobrze położyć szachownicę? Oznaczenia pól A-H masz ustawione na dolnym lub górnym brzegu planszy, numerację zaś po lewej lub prawej.

Układaj po kolei

Prawidłowe ustawienie szachów wymaga ułożenie bierek białych na rzędach 1 i 2, zaś czarnych na rzędach. Rząd 2 oraz 7 są przeznaczone na piony. Następnie znajdujesz kolejne pola korzystając z określenia cyfr oraz liter. Wieże ustawiasz na rogach – białe mają miejsce na A1 i H1. Skoczki sąsiadują z nimi, a więc zajmują pola B1 oraz G1. Następne są gońce: C1 oraz F1. Na środku rzędu 1 jest miejsce na najważniejsze białe bierki. Hetmana ustaw na polu D1, króla – na E1.

Ustawienie czarnych bierek

Analogicznie układaj bierki czarne. Jeśli przekręcisz planszę w taki sposób, żeby najbliżej siebie mieć rząd 8, możesz ustawić bierki tak samo, jak wcześniej białe. Dla ułatwienia podajemy pozycje kolejnych figur w rzędzie 8: wieże A8 i H8, skoczki B8 i G8, gońce to początkowo pola C8 i F8. Hetman czarny stoi naprzeciw białego, czyli na D8, a król – na polu E8.

Dlaczego to jest ważne?

Każda profesjonalna gra w szachy, rozgrywka online, komputerowa, a także opracowania książkowe określa położenie bierek na szachownicy korzystając z cyfr i liter na jej brzegu. Gdy ustawienie szachów będzie nieprawidłowe, na późniejszym etapie gry można popełniać błędy i wywołać chaos. Z tego względu warto zwrócić uwagę na dobre przygotowanie do gry.

Komentarze do wpisu (0)

Sonda
Najlepsza książka do nauki szachów?
Produkt dnia
Szachy Olimpijskie Średnie
Szachy Olimpijskie Średnie

120,00 zł

szt.
Zegar Szachowy DGT 2010
Zegar Szachowy DGT 2010

229,90 zł

szt.
Zegar Szachowy DGT 3000
Zegar Szachowy DGT 3000

310,00 zł

szt.
Zegar Szachowy DGT 1001 Czarny
Zegar Szachowy DGT 1001 Czarny

99,00 zł

Blog kategorie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl